Flier advertising the fundraiser event on Friday March 19

Congratulations to the winners of PA’s Got Talent – Our Online FUNd-Raiser!

After an exciting final vote during our live Zoom event on Friday, the following musicians and videos were declared winners:

Grades 4-8 Live: #1 Aarav Vasudevan – Witches Dance
Grades 4-8 Digital:  #12 Joy Joo – Concerto in D by Vivaldi
Grades 9-12 Live: #26 Sam Stage -Tantrum
Grades 9-12 Digital: #29 Alexander Eischeid – Adversio
Committee Choice Winner Grades 4-8: #5 Edward Zhu – Never Enough
Committee Choice Winners Grades 9-12: #33 Jaeyee Jung – Salut d’Amour

We are so grateful to all the young musicians who participated in this year’s fundraiser. All 35 videos are still up on this website page (see below) so be sure to check out the winning entries and congratulate the creators!

Video Submissions:

Category 1: Grades 4-8, LIVE/One take (this describes any performance created with no edits)

#1 Aarav Vasudevan – Witches Dance #2 Anna Patterson – Air Varie #3 Arnav Tala – Misty Mountain Cold
#5 Edward Zhu – Never Enough #6 Hesmer Trio – Granny Rides the Motorcycle #7 Joshua Hall – Hallelujah
#8 Luke Sparacio – March in G #9 Megan Malmberg Burnette – Dragonborn #10 Pablo Fitzgerald – La Volta
#11 Ty Park – Legend of Zelda

Category 2: Grades 4-8, DIGITAL/Edited (this describes any performance where music is somehow layered, edited, or digitally created)

#4 Collin Hesmer – Auf der Mauer auf der Lauer #12 Joy Joo – Concerto in D by Vivaldi
#13 Nerina Hesmer – Pop Goes the Weasel

Category 3: Grades 9-12, LIVE/One take (this describes any performance created with no edits)

#14 Alexander Eischeid – Haydn Trumpet Concerto #15 Alexander Eischeid – Spiral Dance #16 Alexandria Lupton – Master of the Tides
#17 Angela Hu – Rochut No 3 #18 Brigid May – Can You Feel the Love Tonight #19 Elizabeth Barta – Gliere Romance
#20 Hayden Silvester – Hindemith Sonata #21 Lyd Boutrand & John Paul Hernandez – Passacaglia #22 Mani Pourfazli-Improvised Tombak Solo
#23 Marni Rachmaninoff – Prelude Op. 3 No. 2 #24 Max & Catherine Yates – Simple Gifts #25 Oliver Walters Clift – Kuchler Concerto
#26 Sam Stage -Tantrum #27 Tanush Kakade – Sucker #28 William Hawkins – Moondance

 

Category 4: Grades 9-12, DIGITAL/Edited (this describes any performance where music is somehow layered, edited, or digitally created)

#29 Alexander Eischeid – Adversio #30 Dongjae Lee – Shostakovich’s Waltz No. 2 #31 Enoch Joo “Stressed”
#32 Jack Mulroony -There Will Never Be Another You #33 Jaeyee Jung – Salut d’Amour #34 Natalie Wiese – Mandalorian
#35 Sam Stage – Pop Rocks

 

More info about our LIVE event!

We will announce the two videos from each category that receive the most votes in a Live-Stream Event on Friday, March 19 from 5-6 PM. During that live virtual event, we will have one final LIVE VOTE where the audience will select the top winner in each category.  The Events Committee will also choose a winner that impressed them, but may not have raised the most money. The musicians who submitted the winning videos will receive a PRIZE! We hope you will join us with your favorite drink and/or snack to enjoy some trivia and awards ceremony for our top videos before kicking off your weekend! Please feel free to pass this date along to family and friends.

Click HERE to vote.